Breads Recipes

Ekşi Maya Nasıl Hazırlanır? How to Make Sourdough

 

Bugün uzun zamandır paylaşmayı düşündüğüm #ekşimaya hazırlamayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ekşi maya nedir?

Ekşi hamuru (maya) elde etmek çok kolaydır. Temel olarak buğday unu ve su karıştırılarak laktik asit ve maya ile fermente edilmesi sonucu elde edilir.

Un ve suyun belli bir sıcaklıkta buluşmasından meydana gelen, tarihi 5000 yıllara dayanan, en eski mayalama yöntemidir. Fermantasyon temelli geleneksel bir ekmek yapım sürecidir.

Neden “ekşi” dendiğine gelirsek… İçerisinde alkol mayaları, sirke ve süt asidi bakterileri olduğu ve tadı ekşi olduğu için ekşi maya denmektedir. 18. yy’a kadar ekmek hamurunun hazırlanmasında kullanılan ekşi hamur ilk maya preparatı olarak değerlendirilebilir.

Ekşi mayayı, tahıl ve diğer hamur bileşenlerini fonksiyonel besleyici bir ekmeğe dönüştüren  mikroorganizmaları temel olarak iki gruba ayırırız:

  1. Hamurun kabarmasını sağlayan mayalar
  2. Hamura ekşilik veren bakteriler.

Peki, bu bakteriler ekşiliği nasıl verir? Şöyle ki, ekmek unundaki karbonhidratı (şeker) parçalayarak sirke ve laktik asit fermantasyonu oluştururlar. Bu fermantasyonlar sonucu açığa çıkan CO2 ekmeğin kabarmasını sağlayarak iskeletini ve iç gözenek yapısını oluştururken açığa çıkan laktik asit, asetik asit, etil alkol vb. metabolik maddeler de ekşi tadı oluştururlar.

Ekşi Mayalı Ekmek Neden Sağlıklı?

Ekşi maya ekmeği diğer ekmeklerden daha yüksek düzeyde folat ve antioksidan içerir. Ayrıca, daha düşük fitat seviyeleri vücudunuzun besinleri daha iyi emmesini sağlar.

Ekşi mayalı ekmeği genellikle, bira mayasıyla mayalanmış ekmeklerden daha kolay sindirilir.

Araştırmacılar bunun kısmen maya ekmeğinin prebiyotik içeriği ve probiyotik benzeri özelliklerinden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar.

Prebiyotikler, bağırsaklarınızda ki yararlı bakterileri besleyen sindirilemeyen liflerdir. Probiyotikler ise belirli yiyecek ve takviyelerde bulunan yararlı bakterilerdir.

Düzenli olarak tüketimi hem bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur, hem de sindirimi kolaylaştırır.

Ekşi maya ile fermantasyon yapılması glüteni, ticari fırıncı mayasından daha büyük oranda azaltır.

Ekşi mayalı ekmek daha az miktarda glüten içerir, prebiyotik ve probiyotik benzeri özellikleri sindirimi düzeltmeye yardımcı olabilir.

Ekşi maya ile mayalanmış ekmek, daha iyi kan şekeri kontrolü ve artırılmış insülin duyarlılığına olanak tanıyan değişiklikler üretir.

Ekşi maya ekmeğinin hemen hemen her tür undan yapılabildiğini unutmayın, bu yüzden tam tahıl çeşitlerini tercih edin. KALIN SAĞLICAKLA…

Kaynak: Ekşi Maya Ekmek Neden En Sağlıklı Ekmektir?

Takip Et:

 https://www.facebook.com/ayten.gurbuz.9
https://www.instagram.com/aytengurbuz9/?hl=tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir