Pickles Recipes

Yuvarlama Biber TURŞU

Yuvarlama biber turşu her yıl olmazsa olmaz turşularımdan birisidir.  Garanti bir tarif ve garanti bir turşudur.

Muhakkak ki fermente turşu en probiyotik olanı… ama bu başka turşu yapmayacağız, yemeyeceğiz anlamına gelmiyor. Tabiki yapacağız, tabiki yiyeceğiz.  Hele bu turşu yuvarlama turşu ise.. bu turşuyu yaklaşık olarak 20 yıldan beri yaparım. Kışın tam bir kurtarıcıdır. Çünkü uzun süre hiçbir şey olmadan dayanır. Tam diger tursulariniz bitti ve kıstırın yanında turşu olmazsa olmaz.. işte tam da o tuşudur yuvarlama turşu …

Bugüne kadar denemediyseniz mutlaka denemelisiniz. Tadı enfes…diğer sulu turşulardan farklı kimbilir belki de zeytin yağının farkıdır..

Tuzu da unutmamak gerekir özellikle deniz tuzunu…Deniz tuzu, dokularınızı güçlendirmeye yarayan magnezyumdan bol miktarda içermektedir. Dolayısıyla, zamandan veya bir hastalıktan kaynaklanan çökmeleri durdurmanın iyi bir yoludur. Buna ek olarak, tuzdaki mineraller bağışıklık sisteminiz için çok iyidir.Bunun bir sonucu olarak, kemikleriniz ve kaslarınız daha çabuk iyileşir. 

Zeytin yağını o kadar kısa geçmeyeceğim tabiki de…😉 Zeytinyağı, antioksidanlar gibi işlev gören polifenoller bakımından zengindir. Bu altın rengi sıvı, vücudunuzla temasa girdiğinde, hücresel yaşlanmayı yavaşlatır.

Ayrıca, enflamasyonu tetikleyen enzimlerin aktif hale gelmesini önleyen bir bileşik olan oleokanital de içerir. Böylece, üç yemek kaşığı yağ, kimyasal anti-enflamatuvar ilaçların onda birine eşittir.

Aynı şekilde, iyi kardiyovasküler sağlık için hayati bir mesele olan tekli doymamış yağ asitleri yoluyla stresi düzenler.

Tuz ve yağın birleşiminden dr böyle güzel bir turşunun ortaya çıkması kaçınılmaz sanırım. Biberdeki C vitamininden, limondan hiç bahsetmiyorum.

TARİF

1 lt.lik cam şişe için

1/2 şu bardağı zeytin yağı

1 subardağı sirke

2 tatlı kaşığı şeker

4 yemek kaşığı kaya tuzu

1 limon suyu

Şişenin aldığı kadar acı yada tatlı turşuluk biber. Biberler yıkanır, kurulanır sapları ayıklanır, doğranır. Şişeye sıkı sıkı doldurulur. Üzerine  diğer malzemeler koyulup ağzı sıkıca kapatılır. Göz önünde bir yere koyulur, gidip gelip yuvarlanır.  2 hafta sonra turşunuz hazır.

AFİYET OLSUN .

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir